Yazılım geliştirmede fonksiyonalite ve basitleştirme yaklaşımı


Hemen her konuda fonksiyonalite ile basitlik arasında bir ters orantı olduğunu söylemek mümkündür.

Örneğin çok amaçlı bir tornavida setinin karmaşıklığı tek bir iş yapan tornavidadan çok daha fazladır.

Karmaşıklık ise genellikle kullanım zorluğu ile eşgüdümlüdür. Dolayısı ile karmaşık bir aygıtın (tool) kullanılması da zordur.

multiScrew

Peki bir taraftan çok fonksiyonluluk bizim için gerekli iken kullanım kolaylığı da gerekiyorsa ne yapmalıyız? Sadece bu konuya yönelik çalışmalar yapan firmalar olduğunu elbette biliyoruz. İsviçre çakıları bu konudaki en iyi örneklerdendir. Ama yine de çok amaçlı bir İsviçre çakısının tüm fonksiyonlarını çok kolay gerçekleştirdiğini söylemek mümkün değildir.

isvicre-cakisi_79716

Gelelim asıl konumuza; yazılım söz konusu olduğunda yaklaşım ne olmalıdır? Özellikle ERP söz konusu olduğunda fonksiyonalite çok önemlidir. Yani fonksiyonaliteden ödün veremeyiz. Peki karmaşıklığı nasıl bertaraf edebiliriz?

Biraz daha açayım;

Ax’ın standart üretim ekranına göz atalım;

production

Emin değilim ama muhtemelen bir Boeing 747’nin uçuş panelindekine yakın sayıda seçenek, alan ve fonksiyon mevcut. Tabi bir pilot ile üretimde çalışan bir kişinin eğitim seviyesini göz önünde bulundurmalıyız.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Bu durumda kullanıcılara daha sınırlı işlem setleri veya seçenekler sunan yapılar tasarlamak iyi bir fikir olabilir. Mevcut ekranları basitleştirmek, kullanılmayan fonksiyonları gizlemek birinci aşamada işe yarayacaktır. Ama yine de gerçekçi olursak kullanıcıdan girmesini istediğimiz bilgiler kullanıcının günlük iş yükünü aşıyor olabilir. Ya da girmesini beklediğimiz veri aslında kategorik olarak belli olabilir. Ya da kullanıcı deneyimi açısından akıllı telefon kullanan birisi için ERP ekranları çok karmaşık olabilir.

Bu durumlarda benim önerim basitleştirilmiş ya da kategorik ekranlar kullanılmasıdır.

Örneğin stok kartı oluşturulurken kategoriler oluşturmak ve bu kategorilere ek özellikleri tanımlayarak kullanıcının zorunlu alanları boş geçmesinin ya da yanlış girmesinin önüne geçebiliriz. Projelerimizde kullandığımız Stok kartı oluşturma sihirbazı buna iyi bir örnek olacaktır.

Bunun için öncelikle alttaki gibi pek çok tanımlamayı barındıran bir kategori ilişkileri tablosu dizayn ettikten sonra kategorilere bağlı stok kartları oluşturulabilir.

InventCategory

InventCategory3

Stok kartı oluşturma sihirbazımız ise alttaki gibi son derece basit. Hata yapmak neredeyse imkansız. Ama ilgili tablolarda tüm kayıtlar dolu, dolayısı ile sonuç mükemmel.

createItem1

İkinci olarak kullanıcıya bağlı değerler (tesis, ambar, rota vb) ya da işleme bağlı değerler (üretim tipi, sipariş tipi, günlük tipi vb) tanımlamak hataları azaltabilir.

 

Emre TÜFEKÇİ
İstanbul

www.atol.com.tr

3 thoughts on “Yazılım geliştirmede fonksiyonalite ve basitleştirme yaklaşımı”

  1. Yine güzel bir yazı olmuş Emre, excelin sağladığı esnekliği ax arayüzlerinde isteyenlere gelsin diyorum, ellerine sağlık.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s